Menu
Nedenfor viser vi et udpluk af de mange projekter vi har udført. Du kan indsnævre din søgning ved at vælge produkter eller anvendelsesområder på fanerne til højre.
Jesper Blæsild har fotograferet Ralf Ritter på tur i Sydlejren, Værløse flyvestation.
Vidste du at alle Focus armaturer samles og kvalitetstestes på vores fabrik i Kokkedal? Klik nedenfor og læs om vores forretningsgrundlag.
Product
NYX 330
Project
Vanløse
Client
Københavns Kommune
Engineer
Citelum
Nyx 330 på boligveje i Vanløse og Brønshøj. Som i det øvrige København, er lygter og master malet i den specielle grå Københavnerfarve.
Product
NYX 330
Project
Fanø
Client
Fanø Kommune
Engineer
Fredsted Consulting
Nyx 330 grafitgrå på konisk mast matcher det stemningsfyldte miljø på Fanø.
Product
NYX 330
Project
Aarhus Kommune
Client
Aarhus Kommune
Engineer
Fredsted Consulting
Nyx 330 benyttes i vid udstrækning i forbindelse med renovering af belysningsanlæg i Aarhus Kommune.
Product
NYX 330
Project
Nye vejarmaturer
Client
Randers Kommune
Engineer
Fredsted Consulting
Nyx 330 ses på mange lokalveje og stier i Randers Kommune, men også i bymidten - her ved Randers Regnskov.
Product
NYX 330 LYGTE
Client
Ikast-Brande Kommune
Engineer
Fredsted Consulting
Nyx 330 lygte i silvergrå på 4 meter galvaniseret mast, Ejstrupholm.
Product
NYX 330
Project
Aarhus Letbane
Client
Aarhus Letbane
Kom med på en rejse med Aarhus Letbane fra Odder i syd til Grenå i nord og se følgende lamper på stationerne: Assedrup og Malling: Sky Park. Beder: Nyx 330, Sky Park og Sky Pullert. Vilhelmsborg: Nyx 330. Viby: Sky Park. Kongsvang: Nyx 330. DOKK1: Peak med SR sokkel. Klokhøjen: Multiple Nyx 330. Thorsager: Nyx 330. Hessel: Nyx 330 og 450. Grenå: Sky Park og Nyx 190.
Product
NYX 330
Project
Egtved Kompressorstation
Architect
C F Møller
Nyx serien i specialfarve lyser op på Egtved Kompressorstation.
Product
NYX 330
Project
Diverse firmadomiciler
Nyx 330 benyttes ofte på arealerne omkring firmadomiciler. I det følgende er der eksempler fra Novozymes, Lundtofte, White House, Esbjerg, og Per Aarsleff, Aarhus.
Product
NYX 330
Project
Innovarion Campus i Lundtofte
Architect
Vilhelm Lauritzen Arkitekter
Engineer
Rambøll
Nyx i alle afskygninger præger området omkring Novozymes i Lundtofte. Nyx Pullert er benyttet på stierne, Nyx 330 enkeltvis på tilkørselsvejene, og Multiple Nyx med 2 eller 3 lygter på pladserne.
Product
NYX 330
Project
White House, Bryggen, Esbjerg
Client
Claus Sørensen Ejendomme A/S
Architect
Friis & Moltke A/S
Engineer
Ingeniør'ne A/S
Flere varianter af Nyx 330 samt Nyx 190 og Sticks 900 - alle i corten brown - er benyttet udendørs omkring det nye firmadomicil på Bryggen i Esbjerg. Indendøre er det Pelée lamperne til indbygning og påbygning der dominerer.
Product
NYX 330
Project
Hjertet, Ikast
Client
Ikast-Brande Kommune
Architect
C.F. Møller Architects
Engineer
Ingeniør'ne, Esbjerg
Der er noget kunstnerisk over Nyx 330 i silvergrå på hvidmalede, koniske master. C.F. Møller er arkitekterne bag Hjertet i Ikast, som samler kulturelle aktiviteter og undervisning omkring den internationale skole.
Product
NYX 330
Project
Sundbyøster Skole
Client
Københavns Kommune
Architect
Mangor & Nagel
Nyx 330, Nyx Pullert og Square på væg - alle i corten brown - matcher de renoverede skolearealer på Sundbyøster Plads.
Product
NYX 330
Project
Diverse boligforeninger
Nyx 330 er populær i bolig- og grundejerforeninger på grund af enkelt design og behageligt lys.
Product
NYX 330
Project
Diverse kommuner
Client
Diverse forsyningsselskaber
Architect
Diverse kommuner
Engineer
Bl.a. Fredsted Consulting
Product
NYX 330
Project
Multiple Nyx 330
Nyx 330 fås med gennembrudt hus til montage af flere hoveder på mast. Desuden fås en dobbeltarm til to lygtehoveder.
Product
NYX PULLERT
Project
Faunavenligt lys, supercykelsti, Gladsaxe Kommune
Client
Gladsaxe Kommune
Architect
Light Bureau
Det er især flagermus der tages hensyn til med det røde lys på super-cykelstien ved Skovbrynet Station i Gladsaxe Kommune. Men ifølge Light Bureau er det generelt set mindst skadeligt for biodiversiteten at bruge det røde lys i naturen, når trafik og andre forhold ikke kræver almindeligt lys. Light Bureau og Gladsaxe Kommune har benyttet Nyx armaturer, som med kendt design og teknologi kunne opfylde kravene til den klimavenlige belysning. Fotos fra Gladsaxe Kommune: Rune Brandt Hermannsson, Light Bureau, Fotos fra Bjerglandsbyen, Brønshøj: Jesper Blæsild, Foto fra Søerne, København: Helene Høyer Mikkelsen